Home / Итоги

Итоги

World Cup – 2013 in draughts-64

Stage Competition Version Champion
1 International competition memory E.Stepanov RUS Kolesov Gavril
2 International competition
«Rimini-2013»
IT
BR
RUS
Kolesov Gavril   Tsinman Dmitry Skrabov Vladimir
3 International competition 
«Tikhvin – 2013»
RUS Skrabov Vladimir
4 International competition 
«White Nights – 2013»
RUS Burov Alexander
5 International competition
«Pardubice -2013»
CZE
BR
RUS
Jiří Sysel         Skrabov Vladimir Skrabov Vladimir
6 International competition «Cup of Information Technology» RUS Tsinman Dmitry
7 International competition
memory S. Kashaev
RUS Belosheyev Sergey
8 World Cup final
International competition
memory V. Sokov
RUS Belosheyev Sergey

Total 180 players from 18 countries: Azerbaijan, Belarus, Czech Republic, Estonia, Georgia, Israel, India, Italy, Kazakhstan, Congo, Latvia, Moldova, Poland, Turkmenistan, Uzbekistan, Ukraine, USA and Russia  involved  in all stages of World Cup in 2013.

 

Final standing

Table World Cup final engl                                                                                Table World Cup final rus

Place Surname, name Country Cat Pt Tournaments
1 Skrabov Vladimir  Russia GMI 103 3+4*
2 Tsinman Dmitry Russia GMI 80 3+2*
3 Kolesov  Gavril  Russia GMI 79 2+2*
4 Gnelitskiy  Andrey Russia MF 73 3+4*
5 Belosheyev Sergey Ukraine GMI 71 3
6 Denisova  Valeria Russia 50 3+2*   1st w
7 Peshcherov  Ruslan Russia MF 49 3+2*
8 Abarinov  Dmitry Russia MF 33 2+2*
9 Dashkov  Oleg Russia GMI 30 1+1*
10 Kirillov  Yuri Russia MF 26 2
11-12 Burov Alexander Russia MI 25 1
Melnikov Dmitry Russia 25 3+2*    1st y
13 Lond Dmitry Russia 24 2
14-17 Belikov Anton Russia MI 21 1
Boyko Sergei Ukraine GMI 21 1
Prokopenko Yuri Russia 21 2+1*
Sultanov Rif Russia 21 1
18 Pavlov  Ivan Russia 20 1+2*
19-20 Mullin Sergey Russia 19 1+2*
Safiullin Lenar Russia MF 19 2
21-23 Dosca Ion Moldova GMI 18 1
Gaydukov Andrey Russia MF 18 1
Slavyanov  Nikita Russia MF 18 1
24 Deryabin  Vilimir Russia 17 2
25-29 Zhekeyev Mirat Kazakhstan GMI 15 1
Martynenko  Sergey Ukraine 15 1
Playdin  Vladimir Russia 15 1
Prokopenko  Artem Ukraine 15 1
Umirzakov Eldar Russia 15 1
30-36 Belozerov Oleg Russia 14 1
Byashimov  Akhmet Kazakhstan MI 14 1
Gayazov Shamil Russia 14 1
Kareta Filip Czech Republic 14 2*
Kiselev Mikhail USA MF 14 1
Murashev Vladimir Russia 14 1
Shapunov Oleg Ukraine MF 14 1
37-40 Egolin Vitaly Russia 13 1
Nikiforov  Dmitry Russia MF 13 1
Tichy  Jaroslav Czech Republic 13 1+2*
Timofeev Yuri Ukraine 13 1
41-45 Kostenitsky Vilaly Russia 11 1
Lopukhin  Ivan Russia 11 2
Mirzyalalov Rashit Ukraine 11 1
Naduyev Semen Ukraine 11 1
Sysel Jiří Czech Republic 11 2*
46-52 Zhuravlev Eugene Russia 10 1
Zhuravskaya  Yulia Russia MIF 10 1
Gorobets Victor Ukraine 10 1
Korolev Sergei Russia 10 1
Kuznetsov Igor Russia 10 1
Mosalova Yulia Russia GMIF 10 1
Petrova Lyudmila Russia 10 1
53-57 Elagina Anna Russia 9 1
Kriskevich Maria Russia 9 1
Kompanets Sergey Ukraine 9 1
Leonidov Daniil Russia 9 1
Lezhnev Sergey Russia 9 1
58-63 Antipov  Vladyslav Ukraine 8 1
Arslanov Farkhad Turkmenistan 8 1
Burko Sergei Belarus  MF 8 1
Gatnar Lumir Czech Republic 8 1
Rumyantsev  Alexey Russia 8 1
Truhlář Pavel Czech Republic 8 2*
64 Letyagova Olga Russia 7 1+1*
65-70 Dvořák Jaroslav Czech Republic 6 1*
Leontiev Igor Russia 6 1
Lichko Maria Belarus 6 1
Molarishvili  Roman Russia 6 1
Rozvalinov  Aleksander Ukraine 6 1
Singh Navdeep India 6 1
71-79 Artyukhin  Alexey Russia 5 1
Bobrov Ivan Russia 5 1
Chirkov Pavel Russia 5 2
Malakhov Sergei Russia 5 1
Marek  Vaclav Czech Republic 5 1
Ryabko  Boris Russia 5 1
Shatalin Denis Ukraine 5 1
Singh Prem India 5 1
Vladimirov  Daniil Russia 5 1
80 Želechovský Václav Czech Republic 4 1*
81-84 Bolotin Artem Russia 3 1
Chugunov Vyacheslav Russia 3 1
Gongalsky Alexander Poland 3 1
Plekhov  Sergey Russia 3 1
85-89 Acciaro  Giuseppe Italy 2 1
Borisov  Mikhail Russia 2 1
Křišta Václav Czech Republic 2 1*
Fomin  Mikhail Russia 2 1
Peftits Dmitry Ukraine 2 1
90-95 Kostenitsky  German Russia 1 1
Kuzyukov Yuri Russia 1 1
Mokrov Dmitry Russia 1 1
Olekseenko Lidiya Ukraine 1 1
Rybakov  Leonid Russia 1 1
Shubin Artem Russia 1 1

* bonus tournaments