European Youth Championships among boys and girls

 European Champions among boys and girls 

European Youth Championships held on the Classic game, Rapid and Blitz.

Classic game

No Year City, country Boys Girls
  Juniors 19 year and younger
1 2000 Eupatoria, Ukraine I. Antonenko (UKR) E. Smirnova (UKR)
2 2001 Eupatoria, Ukraine Y. Anikeev (UKR) M. Gaidarji (MDA)
3 2002 Eupatoria, Ukraine A. Belikov (RUS) E. Kotenko (UKR)
4 2003 Eupatoria, Ukraine V. Galtsov (BLR) E. Miskova (MDA)
5 2004 Eupatoria, Ukraine S. Belosheev (UKR) N. Evtushenko (UKR)
6 2005 Mlawa, Poland S. Belosheev (UKR) N. Luks (RUS)
7 2006 Brest, Belarus K. Chulkov (RUS) V. Motrichko (UKR)
8 2007 Zaporoz’e, Ukraine V. Egorov (RUS) V. Motrichko (UKR)
9 2008 Kaliningrad, Russia M. Sarshaev (RUS) V. Motrichko (UKR)
10 2009 Brest, Belarus V. Egorov (RUS) D. Fedorovich (BLR)
11 2010 Kherson, Ukraine M. Sarshaev (RUS) A. Popova (RUS)
12 2011 Yaroslavl, Russia V. Mazur (UKR) E. Ivanova (RUS)
13 2012 Borisov, Belarus V. Mazur (UKR) A. Barysheva (BLR)
14 2013 Pinsk, Belarus B. Panchenkov (UKR) V. Khvaschinskaya (BLR)
15 2014 Pinsk, Belarus D. Bychkov (RUS) V. Khvaschinskaya (BLR)
16 2015 Yaroslavl, Russia V. Egolin (RUS) V. Khvaschinskaya (BLR)
17 2016 St. Petersburg, Russia V. Novikov (BLR) Y. Zhuravskaya (RUS)
18 2017 Orel, Russia V. Egolin (RUS) M. Mironava (BLR)
19 2018 Kranevo, Bulgaria M. Semianiuk (BLR) A. Sleahovscaia (MDA)
20 2019 Kranevo, Bulgaria M. Semianiuk (BLR) Y. Yakubovich (BLR)
  Cadets 16 year and younger
1 2000 Eupatoria, Ukraine S. Belosheev (UKR) Y. Sausha (LVA)
2 2001 Eupatoria, Ukraine S. Belosheev (UKR) E. Kotenko (UKR)
3 2002 Eupatoria, Ukraine S. Belosheev (UKR) E. Miskova (MDA)
4 2003 Eupatoria, Ukraine A. Ivanov (UKR) V. Motrichko (UKR)
5 2004 Eupatoria, Ukraine V. Egorov (RUS) V. Motrichko (UKR)
6 2005 Mlawa, Poland A. Saponenko (UKR) V. Motrichko (UKR)
7 2006 Brest, Belarus N. Gulyaev (RUS) S. Kirillina (RUS)
8 2007 Zaporoz’e, Ukraine G. Getmansky (RUS) D. Fedorovich (BLR)
9 2008 Kaliningrad, Russia D. Shkatula (UKR) Z. Sarshaeva (RUS)
10 2009 Brest, Belarus V. Mazur (UKR) M. Tyurina (RUS)
11 2010 Kherson, Ukraine B. Panchenkov (UKR) V. Khvaschinskaya (BLR)
12 2011 Yaroslavl, Russia E. Petrauskas (LTU) Y. Zhuravskaya (RUS)
13 2012 Borisov, Belarus D. Norkus (LTU) V. Khvaschinskaya (BLR)
14 2013 Pinsk, Belarus D. Norkus (LTU) M. Jocaite (LTU)
15 2014 Pinsk, Belarus A. Bursuk (RUS) V. Denisova (RUS)
16 2015 Yaroslavl, Russia A. Bursuk (RUS) P. Penigina (RUS)
17 2016 St. Petersburg, Russia M. Semianyuk (BLR) V. Minina (RUS)
18 2017 Orel, Russia D. Gusarov (RUS) Yakubovich (BLR)
19 2018 Kranevo, Bulgaria M. Dolapci (MDA) S. Streltsova (RUS)
20 2019 Kranevo, Bulgaria Z. Shybakou (BLR) V. Nikalayeva (BLR)
  Junior cadets 13 year and younger
1 2000 Eupatoria, Ukraine V. Egorov (RUS) N. Luks (RUS)
2 2001 Eupatoria, Ukraine D. Dudko (MDA) V. Motrichko (UKR)
3 2002 Eupatoria, Ukraine D. Dudko (MDA) V. Motrichko (UKR)
4 2003 Eupatoria, Ukraine D. Dudko (MDA) A. Galyaga (UKR)
5 2004 Eupatoria, Ukraine A. Shaybakov (RUS) T. Solovkova (UKR)
6 2005 Mlawa, Poland D. Shkatula (UKR) S. Popova (RUS)
7 2006 Brest, Belarus V. Mazur (UKR) M. Tyurina (RUS)
8 2007 Zaporoz’e, Ukraine B. Panchenkov (UKR) V. Khvaschinskaya (BLR)
9 2008 Kaliningrad, Russia B. Panchenkov (UKR) Е. Андреева (RUS)
10 2009 Brest, Belarus D. Norkus (LTU) V. Khvaschinskaya (BLR)
11 2010 Kherson, Ukraine V. Valyuk (BLR) Y. Zhuravskaya (RUS)
12 2011 Yaroslavl, Russia V. Egolin (RUS) V. Denisova (RUS)
13 2012 Borisov, Belarus K. Nord (BLR) M. Mironova (BLR)
14 2013 Pinsk, Belarus I. Romanov (RUS) O. Letyagova (RUS)
15 2014 Pinsk, Belarus D. Leonidov (RUS) V. Minina (RUS)
16 2015 Yaroslavl, Russia N. Volkov (RUS) O. Balukova (RUS)
17 2016 St. Petersburg, Russia A. Rzheutskiy (BLR) V. Nikalaeva (BLR)
18 2017 Orel, Russia А. Shiriaev (RUS) V. Nikalaeva (BLR)
19 2018 Kranevo, Bulgaria T. Proskurin (RUS) V. Nikalayeva (BLR)
20 2019 Kranevo, Bulgaria M. Leu (BLR) D. Nikifarava (BLR)
  Hopes 10 year and younger
1 2005 Mlawa, Poland E. Petrauskas (LTU) A. Idrisova (RUS)
2 2006 Brest, Belarus A. Kunitsa (BLR) A.Dzhumagaldieva(KAZ)
3 2007 Zaporoz’e, Ukraine M. Dorogan (UKR) K. Kuznetsova (RUS)
4 2008 Kaliningrad, Russia V. Egolin (RUS) M. Mironova (BLR)
5 2009 Brest, Belarus D. Mezhenin (UKR) M. Mironova (BLR)
6 2010 Kherson, Ukraine A. Mkurtumyan (RUS) P. Petruseva (BLR)
7 2011 Yaroslavl, Russia R. Schukin (RUS) Y. Lazovik (BLR)
8 2012 Borisov, Belarus N. Volkov (RUS) Y. Lazovik (BLR)
9 2013 Pinsk, Belarus N. Volkov (RUS) O. Balukova (RUS)
10 2014 Pinsk, Belarus I. Ilyasov (RUS) M. Chesnokova (BLR)
11 2015 Yaroslavl, Russia A.  Shiryaev (RUS) V. Nikalaeva (BLR)
12 2016 St. Petersburg, Russia S.  Zaika (RUS) D. Nikifarava (BLR)
13 2017 Orel, Russia А. Tikhonov (BLR) А. Diachkovskaia (RUS)
14 2018 Kranevo, Bulgaria I. Latushkin (BLR) E. Shved (BLR)
15 2019 Kranevo, Bulgaria M. Kamynin (RUS) V. Kutsenko (UKR)
Junior hopes 8 year and younger
1 2015 Yaroslavl, Russia A.  Tikhonov (RUS) A. Protopopova (RUS)
2 2016 St. Petersburg, Russia V.  Mironov (RUS) Y. Nikanorova (RUS)
3 2017 Orel, Russia V. Mironov (RUS) А. Kirillina (RUS)
4 2018 Kranevo, Bulgaria M. Kamynin (RUS) V. Kutsenko (UKR)
5 2019 Kranevo, Bulgaria L. Poretskyi (UKR) S. Faenkova (RUS)