Home / Standing after 3rd Stage

Standing after 3rd Stage

World Cup 2017 in draughts-64

Stage Competition Program Version Champion
1 International competition
«Portugal – 2017»
Rapid PT Tiago M(POR)
Blitz BR Tsinman D. (RUS)
Classic RUS Norvaisas A. (LTU)
2 International competition
«Rimini – 2017»
Rapid IT Tsinman D. (RUS)
Blitz BR Skrabov V. (RUS)
Classic RUS Norvaisas A. (LTU)
3 International competition
«White Nights – 2017»
Blitz BR Belosheev C. (RUS)
Classic RUS  Belosheev C. (RUS)
4 International competition
«Cup of Information Technology»
Blitz RUS
Classic RUS
5 International competition
«Georgia – 2017»
Rapid BR
Blitz RUS
Classic RUS
6 Final of World cup
International competition memory
V. Sokov
Blitz RUS
Classic RUS

Standings in the World Cup 2017 after the 3rd Stage

Standings in Classic program and Rapid

Standings in Classic program and Rapid

Place Name Title Country Points after
1st Stage
Points
Classic Rapid Total
1 Skrabov, Vladimir GMI RUS 45 18 63
2 Tsinman, Dmitry GMI RUS 40 20 60
3 Norvaisas, Arunas GMI LTU 50 4 54
4 Gnelitskiy, Andrey IM RUS 35 16 51
5 Abarinov, Dmitrii IM RUS 24 24 48
6 Semianiuk, Michael IM BLR 30 3 33
7 Tiago, Manuel POR 2 30 32
8 Vaz Vieira, Manuel GMI POR 2 28 30
9 Melnikov, Dmitrii IM RUS 27 2 29
10 Sarshaeva, Zhanna GMIF RUS 18 10 28
11 Carlos Jose POR 26 26
12 Polikarpov, Oleg RUS 21 2 23
13 Smine Miloud MAR 22 22
14 Shapiro, Gennady GMI GER 15 6 21
15 Viaznikov, Evgenii MF RUS 9 12 21
16 Vieira, Nuno POR 2 14 16
17 Streltcova Svetlana MFF RUS 12 2 14
18 Guerreiro, Antonio POR 2 8 10
19 Lushnikova, Arina RUS 6 2 8
20 Dublin, Kirill MF RUS 4 2 6
21 Petrova, Lyudmila RUS 3 2 5
22 Alexandrova, Zinaida MFF ISR 2 2 4
23 Cardoso, Acildo POR 2 2 4
24 Filipenko, Anna MFF RUS 2 2 4
25 Jose, Lino POR 2 2 4
26 Nunes, Delio ANG 2 2 4
27 Severo, Luis POR 2 2 4
28 Leonel, Alexandre POR 2 2 4
29 Juszczak, Krzusztof POL 2 2
30 Nedio Vitor ANG 2 2
31 De Vieira Jesus POR 2 2
32 Prazeres Luis POR 2 2

Final standings in Blitz program

Final standings in Blitz program

Place Name Title Country Points after 1st Stage Points Total
1 Tsinman, Dmitry GMI RUS 25 25
2 Skrabov, Vladimir GMI RUS 23 23
3 Shapiro, Gennady GMI GER 21 21
4 Norvaisas, Arunas GMI LTU 19 19
5 Semianiuk, Michael MI BLR 17 17
6 Sarshaeva, Zhanna GMIF RUS 15 15
7 Dublin, Kirill MF RUS 13 13
8 Filipenko, Anna MFF RUS 11 11
9 Abarinov, Dmitrii MI RUS 10 10
10 Gnelitskiy, Andrey MI RUS 9 9
11 Alexandrova, Zinaida MFF ISR 8 8
12 Viaznikov, Evgenii MF RUS 6 6
13 Polikarpov, Oleg RUS 5 5
14 Streltcova, Svetlana MFF RUS 4 4
15 Juszczak, Krzusztof POL 3 3
16 Lushnikova, Arina RUS 2 2
17 Melnikov, Dmitrii MI RUS 2 2
18 Tiago, Manuel POR 2 2
19 Vieira, Nuno POR 2 2
20 Petrova, Lyudmila RUS 2 2
21 Cardoso, Acildo POR 2 2
22 Vaz, Vieira Manuel GMI POR 2 2
23 Delio, Nunes ANG 2 2
24 Luis, Severo POR 2 2
25 Lino, Jose POR 2 2
26 Leonel, Alexandre POR 2 2
27 Silva, Rui POR 2 2
28 Guerreiro, Antonio POR 2 2