Home / news / European Youth Championship 2018

European Youth Championship 2018

International Draughts Federation (IDF) in accordance with the Calendar of the competitions in 2018 from April 29 (arrival day) to May 08, 2018 (departure day) at the Sports Complex “Aqua Life”, Kranevo (Bulgaria) conducted personal-team European Youth Draughts-64 Championship 2018. Competitions were held with the support of the Foundation for Promotion of Draughts Sports “Russian Draughts”.

See  results in the individual and team classification, games of participants and video from closing ceremony.


Regulations European Youth Championship 2018


Information about competition

Information about competition

Place, date

Championship will be held at the Sports Complex “Aqua Life”, Kranevo (Bulgaria) from April 29 (arrival day) to May 08, 2018 (departure day).
Credentials Committee will work April 29 from 16.00 to 22.00.
Participants who did not pass the Credentials Committee to 22.00 will not be admitted to the competitions.

Participants

Personal Championship is held separately for boys and girls in six age groups:
Juniors 26 years and younger (1992-1998);
Juniors 19 years and younger (1999-2001);
Cadets 16 years and younger (2002-2004);
Junior cadets 13 years and younger (2005-2007);
Hopes 10 years and younger (2008-2009);
Junior hopes 8 years and younger (2010 and younger).

Boys and girls of younger ages may participate in age groups 1992-1998; 1999-2001; 2002-2004; 2005-2007, 2008-2009.

Tournament regulations

Competitions are held on the official rules of the IDF.

Personal Championship is held in the three types of program:
Classic game – with time control 40 minutes till the end of the game + 10 seconds per move;
Rapid game – with time control 07 minutes till the end of the game + 05 seconds per move;
Blitz game – with time control 03 minutes till the end of the game + 02 seconds per move.

All programs are held in international (Russian) version of draughts-64 by the system of micro-matches consist of two games.
System of competition (Swiss or round robin) and number of rounds are established by the panel of arbiters depending on the number of participants.

In age groups juniors born 1992-1998 and juniors born 1999-2001 draw of the moves according to the official table (745 positions) is held for boys and draw of the positions according to the official table (150 positions) is held for girls.
In age groups cadets born in 2002-2004 draw of the first move of the white is held for boys and girls. Draw is binding on both games of the micro-match.
In other age groups draw of the moves is not held.

Team’s classification is determined in classic program of Championship.
Team places are defined by the maximum amount of points scored 12 best players (one from age group 1992-1998, 1999-2001; 2002-2004; 2005-2007, 2008-2009, 2010 and younger for boys and girls).

Team’s classifications are determined also separately for boys and girls teams by the maximum amounts of points scored 6 best players (by one from age group 1992-1998, 1999-2001; 2002-2004; 2005-2007, 2008-2009, 2010 and younger for boys or for girls).

Tournament fees

Tournament fee for participation in all championship (classic, blitz and rapid programs) for each participant:
– for three representatives of the country, champions of previous championship – 50 Euro;
– for the rest of the representatives of the country – 75 Euro;
Tournament fee for participation only in blitz and rapid programs for each participant:
– for three representatives of the country – 30 Euro;
– for the rest of the representatives of the country – 45 Euro;

Accommodation and meals

Sports Complex “Aqua Life” is official place for accommodation of participants, coaches and accompanying.
Hotel accommodation will be in the building “Aqua Life Sport”, in which the competitions will be held.

The organizers provide accommodation and meals (three-time buffet) from April 29 (starting with lunch) to May 08 (ending with breakfast) one player (boy or girl) from each country – member of the International Draughts Federation (IDF) in age groups 1992-1998, 1999-2001; 2002-2004; 2005-2007, 2008-2009, 2010 and younger (6 participants total).

Their travel costs, as well as costs of accommodation, meals and travel of other participants and coaches pays by their sending organizations.

Participants who provide accommodation and meals by organizers are required to participate in all three programs: classic, rapid and blitz.

Additional services: Sports Complex “Aqua Life” will provide participants with free paths in the professional heated sports pool and fitness room.

Applications

Applications for participation in the Championship must be submitted to the office of International Draughts Federation on e-mail: [email protected]:
for participation and booking accommodation – not later than April 14, 2018;
for visa support – not later than April 6, 2018;
for transfer to the competition and back – Svetlana Stankova, e-mail: [email protected].  Copies of applications you need to send to the office International Draughts Federation on e-mail: [email protected]


PHOTO     Opening      Blitz      Rapid      Classic      Closing     


Results

Blitz       B27-B20 | B17-B14 | B11-B9 |   G27-G20 | G17-G14 | G11-G9

Rapid     B27-B20 | B17-B14 | B11-B9 |   G27-G20 | G17-G14 | G11-G9

Classic    B27-B20 | B17-B14 | B11-B9 |   G27-G20 | G17-G14 | G11-G9

Team standings

Games     Juniors-boys  B27-B20     Juniors-girls  G27-G20

Unofficial medal standings

Country Blitz Rapid Classic Total
Med 1 Med-2 Med-3 Med 1 Med-2 Med-3 Med 1 Med-2 Med-3 Med 1 Med-2 Med-3
1 Belarus 5 2 2 6 2 1 4 4 15 8 3
2 Russia 2 2 3 2 2 4 2 1 8 6 8
3 Moldova 1 1 2 1 2 2 3 1 2 5 4 6
4 Ukraine 2 1 1 1 1 2 1 2 4 3 5
5 Estonia 1 1 1 1   1 1 2  1 3
6 Lithuania   3 1 1 3   2 1 1 8 2
7 Latvia 1 2 1   1 1   1 4 1 4 6
8 Azerbaijan 1   1 2
12 12 11 12 12 11  12 12  11 36 36 33

13-05-2018  Video from closing ceremony added.


11-05-2018  Games of participants in age groups  Juniors-boys B27-B20  and Juniors-girls G27-G20 published. 


07-05-2018 Personal-team European Youth Draughts-64 Championship 2018 completed. Players from 10 European countries took part in the competition. Representatives of 8 countries won medals in various categories and age groups.

According to the results of the classic program, team and individual results were summed up.

In the overall team standings the prize-winners were:
1st place – Belarus
2nd place – Russia
3rd place – Moldova

Prize-winners in the team classification among the teams of boys:
1st place – Russia
2nd place – Belarus
3rd place – Lithuania

Prize-winners in the team classification among the girls teams:
1st place – Belarus
2nd place – Moldova
3rd place – Russia

Prize-winners of Classic program in individual standings

Age group Medal Boys Country Girls Country
26 Med 1Med-2Med-3 Melnikov, Dmitrii
Kunitsa, Aliaksei
Panchenkov, Bohdan
RUS
BLR
UKR
Zaruba, Cristina
Kriskevich, Mariia
Filipenko, Anna
MDA
RUS
RUS
19 Med 1Med-2Med-3 Semyaniuk, Michael
Dublin,Kirill
Sveikauskis, Tomas
BLR
RUS
LTU
Sleahovscaia, Ana
Spirina, Aliaksandra
Nereda, Marija
MDA
BLR
LAT
16 Med 1Med-2Med-3 Dolapci, Maxim
Domarkas, Audrius
Lapins, Kristers
MDA
LTU
LAT
Streltsova, Svetlana
Lazovik , Yana
Gorun, Andreea
RUS
BLR
MDA
13 Med 1Med-2Med-3 Proskurin, Timofei
Jugans, Rodrigo
Stals, Reinis
RUS
LAT
LAT
Nikalayeva, Viktoryia
Nikifarava, Darya
Jalg, Triinu
BLR
BLR
EST
10 Med 1Med-2Med-3 Latushkin, Ivan
Lokotar, Priit
Boguslavskii, Timur
BLR
EST
UKR
Shved, Evgeniya
Musiienko, Kateryna
Dolapci, Daria
BLR
UKR
MDA
8 Med 1Med-2Med-3 Kamynin, Mark
Sabaliauskas, Arturas
Staskevics, Renars
RUS
LTU
LAT
Kutsenko, Vasilisa
Batrincea, Alexandra
UKR
MDA

06-05-2018  Before the last round in their age groups lead:

Boys: B26 – Melnikov, Dmitrii (RUS), B19 – Semianiuk, Michael (BLR), B16 – Dolapci, Maxim (MDA), B13 – Proskurin, Timofei  (RUS), B10 –  Latushkin, Ivan (BLR),  B8 – Kamynin, Mark (RUS)

Girls: G26 – Zaruba, Cristina (MDA),  G19 – Sleahovscaia, Ana (MDA), G16 – Lazovik, Yana (BLR),  G13 – Nikifarava, Darya (BLR), G10 – Shved, Evgeniya (BLR),  G8 – Kutsenko, Vasylysa (UKR)


02-05-2018  Classic program started today. One round in all age groups is held today. See current results.


01-04-2018  Rapid program was held today. See results.

Prize-winners of Rapid

Age group Medal Boys Country Girls Country
26 Med 1Med-2Med-3 Kunitsa, Aliaksei
Golubajev, Valentin
Novytskiy, Viacheslav
BLR
LTU
UKR
Zaruba, Cristina
Kriskevich, Mariia
Filipenko, Anna
MDA
RUS
RUS
19 Med 1Med-2Med-3 Semyaniuk, Michael
Kamilli, Famil
Dublin,Kirill
BLR
AZE
RUS
Spirina, Aliaksandra
Nereda, Marija
Sleahovscaia, Ana
BLR
LAT
MDA
16 Med 1Med-2Med-3 Domarkas, Audrius
Dolapci, Maxim
Trubnikau, Ivan
LTU
MDA
BLR
Lazovik , Yana
Streltsova, Svetlana
Lushnikova, Arina
BLR
RUS
RUS
13 Med 1Med-2Med-3 Proskurin, Timofei
Sabaliauskas, Erikas
Getmanskiy, Dmitrii
RUS
LTU
RUS
Nikalayeva, Viktoryia
Nikifarava, Darya
Jalg, Triinu
BLR
BLR
EST
10 Med 1Med-2Med-3 Lokotar, Priit
Latushkin, Ivan
Boguslavskii, Timur
EST
BLR
UKR
Shved, Evgeniya
Musiienko, Kateryna
Dolapci, Daria
BLR
UKR
MDA
8 Med 1Med-2Med-3 Kamynin, Mark
Sabaliauskas, Arturas
Staskevics, Renars
RUS
LTU
LAT
Kutsenko, Vasilisa
Batrincea, Alexandra
UKR
MDA

30-04-2018 Personal-team European Youth Draughts-64 Championship started today in Sports Complex Aqua Life in Kranevo (Bulgaria). Competitions are held with the support of the Foundation for Promotion of Draughts Sports “Russian Draughts”.

Opening of the competition took place at 12.00. Participants of the competition were greeted by the president of the International Draughts Federation (IDF) Vladimir Langin, the sports director of the Sports Complex Aqua Life Igor Korotkov, the president of the Bulgarian Draughts Federation Bogdan Yanev and the children’s dance team of the city of Dobrich. Mayor of Kranevo Rumen Nikolov sent congratulation to the participants of the competitions.

Players from 10 European countries take part in the competition: Azerbaijan, Belarus, Bulgaria, Latvia, Lithuania, Moldova, Russia, Romania, Ukraine and Estonia.

Blitz program started at 15.00. See results.

Prize-winners of Blitz

Age group Medal Boys Country Gigls Country
26 Med 1Med-2Med-3 Panchenkov, Bohdan
Golubajev, Valentin
Kunitsa, Aliaksei
UKR
LTU
BLR
Zaruba, Cristina
Filipenko, Anna
Kriskevich, Mariia
MDA
RUS
RUS
19 Med 1Med-2Med-3 Semyaniuk, Michael
Kamilli, Famil
Dublin,Kirill
BLR
AZE
RUS
Spirina, Aliaksandra
Nereda, Marija
Sleahovscaia, Ana
BLR
LAT
MDA
16 Med 1Med-2Med-3 Lapins, Kristers
Domarkas, Audrius
Trubnikau, Ivan
LAT
LTU
BLR
Lazovik , Yana
Streltsova, Svetlana
Lushnikova, Arina
BLR
RUS
RUS
13 Med 1Med-2Med-3 Proskurin, Timofei
Stals, Reinis
Sabaliauskas, Erikas
RUS
LAT
LTU
Nikalayeva, Viktoryia
Nikifarava, Darya
Jalg, Triinu
BLR
BLR
EST
10 Med 1Med-2Med-3 Lokotar, Priit
Latushkin, Ivan
Boguslavskii, Timur
EST
BLR
UKR
Shved, Evgeniya
Musiienko, Kateryna
Dolapci, Daria
BLR
UKR
MDA
8 Med 1Med-2Med-3 Kamynin, Mark
Sabaliauskas, Arturas
Staskevics, Renars
RUS
LTU
LAT
Kutsenko, Vasilisa
Batrincea, Alexandra
UKR
MDA

 

04-02-2018 Personal-team European Youth Draughts-64 Championship will be held at the Sports Complex “Aqua Life”, Kranevo (Bulgaria) from April 29 (arrival day) to May 08, 2018 (departure day).

Personal Championship will be held separately for boys and girls in the three types of program, in six age groups:
Juniors 26 years and younger (1992-1998);
Juniors 19 years and younger (1999-2001);
Cadets 16 years and younger (2002-2004);
Junior cadets 13 years and younger (2005-2007);
Hopes 10 years and younger (2008-2009);
Junior hopes 8 years and younger (2010 and younger).

Team’s classification will be determined in classic program of Championship.
Team places are defined by the maximum amount of points scored 12 best players (one from age group 1992-1998, 1999-2001; 2002-2004; 2005-2007, 2008-2009, 2010 and younger for boys and girls).

Team’s classifications are determined also separately for boys and girls teams.

Regulations published.

Check Also

Cup of Uzbekistan among teams was held in Namangan

Cup of Uzbekistan among teams was held from 2 to 7 August in Namangan. The …