Home / Standing after 3rd stage

Standing after 3rd stage

World Cup 2018 in draughts-64

Stage Competition Program Version Champion
1 International competition
«Jamaica – 2018»
Blitz BR Aleknavicius V. (LTU)
Rapid PCh Norvaishas A. (LTU)
Classic RUS Norvaishas A. (LTU)
2 International competition
«Uzbekistan – 2018»
Blitz RUS Tsinman D. (RUS)
Rapid BR Tsinman D. (RUS)
Classic RUS Tashtemirov A. (UZB)
3 International competition
«Rimini – 2018»
Blitz BR Norvaisas A. (LTU)
Rapid RUS Kybartas A. (LTU)
Classic RUS Kybartas A. (LTU)
4 International competition
«Jogeva-2018»
Blitz BR
Rapid RUS
5 International competition
«Portugal – 2018»
Classic RUS
Blitz BR
Rapid PT
Classic RUS
6 Final of World cup
International competition
«Georgia – 2018»
Blitz RUS
Rapid RUS
Classic RUS

 

Standings in all programs of the World Cup 2018 after 3 stages (complete information)

Standings in Classic and Rapid programs of World Cup 2018 after 3rd stage

Standings in Classic and Rapid programs of World Cup 2018 after 3rd stage

Place Surname, name Fed. Title Rating Points
1 Melnikov, Dmitrii RUS MI 2313 182
2 Norvaisas, Arunas LTU GMI 2456 154
3 Viaznikov, Evgenii RUS MI 2273 134
4 Pescherov, Ruslan RUS MI 2319 104
5 Kybartas, Andrius LTU GMI 2429 80
6 Pergament, Ed USA MF 2064 78
7 Prokopenko, Iurii RUS MF 2108 76
8 Tsinman, Dmitry RUS GMI 2475 72
9 Kriskevich, Mariia RUS MFF 2057 72
10 Aleknavicius, Vilius LTU MI 2359 68
11 Tashtemirov, Abdukadyr UZB GMI 2247 64
12 Shapunov, Oleg UKR MI 2291 64
13 Kalanov, Samandar UZB GMI 2309 62
14 Gnelitskiy, Andrey RUS MI 2331 58
15 Vengelis, Lukas LTU MF 2248 54
16 Reid, Wayne JAM GMI 2113 53
17 Hudoynazarov, Ramazon UZB MF 2100 51
18 Thomas, Rohan JAM MF 2082 50
19 Streltcova Svetlana RUS MFF 2064 43
20 Bozorova, Nigina UZB MIF 2036 42
21 Dublin, Kirill RUS MF 2188 38
22 Kirillina, Stepanida RUS GMIF 2244 38
23 Sadikov, Azizbek UZB 2100 36
24 Lushnikova, Arina RUS 1924 35
25 Whyte, Wayne JAM 2100 34
26 Filipenko, Anna RUS MFF 2089 34
27 Boldov, Oleg RUS 2155 34
28 Proskurin, Timofey RUS 2159 32
29 Wisdom Jason JAM 2100 31
30 Liubchenko, Iuliia RUS 1912 29
31 Kozlovskii, Maksim RUS 2069 29
32 Gavrilov, Andrey RUS 2003 27
33 Thompson, Courtney JAM MI 2100 26
34 Abdullaev, Jakhongir UZB MF 2113 24
35 Delattibudiere, Jermaine HAI 2100 23
36 Fridman, Yigal CAN MI 2100 23
37 Rofiev Mirzobek UZB 2066 22
38 Boltaboev, Umid UZB 2100 22
39 Shiriaeva, Alisa RUS 1983 20
40 Timofeev, Ayaar RUS 2100 18
41 Kasian, Maryna UKR 2155 18
42 Tursunmurotova, Shakhzoda UZB MIF 2117 17
43 Mardiev, Fayzylla UZB 2100 15
44 Grigorieva, Ekaterina RUS MFF 2000 15
45 Tursynhanov, Mardan KAZ 2100 14
46 A., Katz Alexander USA MF 2100 13
47 Todd, Nicholas JAM 2100 13
48 Suckram, Sudian JAM 2100 12
49 Sultonov, Kodirkhon UZB 2100 10
50 Abdishaeva, Niara UZB MFF 2026 10
51 Wright, Christopher JAM 2100 8
52 Sookram, Kumar TRI 2100 8
53 Reid Adrian JAM 2100 7
54 King, Ronald BAR 2118 6
55 Jiyanboev, Husniddin UZB 2100 6
56 Doniyerov, Alisher UZB 2100 5
57 Karmanova, Valeriia RUS 2047 4
58 Berdikulova, Vasfia UZB 1958 4
59 Jamolov, Javohir UZB 2100 4
60 Abdurakhimov, Akmal UZB 2100 4
61 Rofiev, Faridun UZB 2100 4
62 Nigmatullayeva, Robiya UZB 2000 4
63 Nabi, Islam KAZ 2059 4
64 Boltaev, Ruslan UZB 2100 4
65 Ravshanov, Abbos UZB 2100 4
66 Yakovlev, Ergis RUS 2100 4
67 Xamrayev, Sunnatulla UZB 2100 4
68 Umarova, Mokhinur UZB 1956 4
69 Rofiev, Shokhyusuf UZB 2100 4
70 Zhurkabai, Aiza KAZ MFF 2043 4
71 Balikova, Charos UZB 2100 4
72 Trofimov, Viktor RUS 2100 4
73 Ahmadjonov, Sirojiddin UZB 2100 4
74 Satybaldy, Moldir KAZ 2100 4
75 Mullaboev, Foziljon UZB 2100 4
76 Ortikaliev, Iskandar UZB 2100 4
77 Yuldasheva, Zamira UZB 2000 4
78 Abdurasulov, Abdusamad UZB 2100 4
79 Sentillman, Mullings JAM 2100 2
80 Saidjanov, Mironshoh UZB 2100 2

Standings in Blitz program of World Cup 2018 after 3rd stage

Standings in Blitz program of World Cup 2018 after 3rd stage

Place Surname, name Fed. Title Rating Points
1 Melnikov, Dmitrii RUS MI 2313 66
2 Norvaisas, Arunas LTU GMI 2456 54
3 Viaznikov, Evgenii RUS MI 2273 52
4 Pescherov, Ruslan RUS MI 2319 38
5 Prokopenko, Iurii RUS MF 2108 36
6 Aleknavicius, Vilius LTU MI 2359 30
8 Tsinman, Dmitry RUS GMI 2475 30
9 Kriskevich, Mariia RUS MFF 2057 29
10 Kybartas, Andrius LTU GMI 2429 28
11 Gnelitskiy, Andrey RUS MI 2331 28
13 Kirillina, Stepanida RUS GMIF 2244 26
14 Tashtemirov, Abdukadyr UZB GMI 2247 24
15 Thomas, Rohan JAM MF 2082 22
16 Proskurin, Timofey RUS 2159 22
17 Wisdom Jason JAM 2100 20
18 Hudoynazarov, Ramazon UZB MF 2100 18
19 Shapunov, Oleg UKR MI 2291 18
20 Streltcova Svetlana RUS MFF 2064 18
21 Fridman, Yigal CAN MI 2100 16
22 Shiriaeva, Alisa RUS 1983 16
23 Pergament, Ed USA MF 2064 16
24 Vengelis, Lukas LTU MF 2248 14
25 Kalanov, Samandar UZB GMI 2309 14
26 Kozlovskii, Maksim RUS 2069 14
27 Gavrilov, Andrey RUS 2003 14
28 Dublin, Kirill RUS MF 2188 13
29 Tursunmurotova, Shakhzoda UZB MIF 2117 13
31 Reid, Wayne JAM GMI 2113 12
32 Rofiev Mirzobek UZB 2066 12
33 Whyte, Wayne JAM 2100 11
34 Sadikov, Azizbek UZB 2100 11
36 Filipenko, Anna RUS MFF 2089 11
37 Sookram, Kumar TRI 2100 10
38 Boldov, Oleg RUS 2155 10
39 Lushnikova, Arina RUS 1924 10
40 Sultonov, Kodirkhon UZB 2100 9
41 Liubchenko, Iuliia RUS 1912 9
42 Delattibudiere, Jermaine HAI 2100 8
43 Rofiev, Shokhyusuf UZB 2100 8
44 Berdikulova, Vasfia UZB 1958 7
45 King, Ronald BAR 2118 6
47 Boltaboev, Umid UZB 2100 6
48 Kasian, Maryna UKR 2000 6
49 Thompson, Courtney JAM MI 2100 5
51 Todd, Nicholas JAM 2100 4
52 Karmanova, Valeriia RUS 2047 4
53 Sentillman Mullings JAM 2100 3
54 Abdullaev, Jakhongir UZB MF 2113 3
55 Reid Adrian JAM 2100 2
56 Doniyerov, Alisher UZB 2100 2
57 Zhurkabai, Aiza KAZ MFF 2043 2
58 Jiyanboev, Husniddin UZB 2100 2
59 Abdishaeva, Niara UZB MFF 2026 2
60 Mardiev, Fayzylla UZB 2100 2
61 Saidjanov, Mironshoh UZB 2100 2
62 Bozorova, Nigina UZB MIF 2036 2
63 Nigmatullayeva, Robiya UZB 2000 2
64 Abdurakhimov, Akmal UZB 2100 2
66 Umarova, Mokhinur UZB 1956 2
67 Grigorieva, Ekaterina RUS MFF 2000 2
68 Rofiev, Faridun UZB 2100 2
69 Trofimov, Viktor RUS 2100 2
70 Nabi, Islam KAZ 2059 2
71 Balikova, Charos UZB 2100 2
72 Mohammad, Din Asmo AFG 2000 2
73 Ravshanov, Abbos UZB 2100 2
74 Timofeev, Ayaar RUS 2100 2
75 Tursynhanov, Mardan KAZ 2100 2
76 Satybaldy, Moldir KAZ 2100 2
77 Xamraev, Sunnatulla UZB 2100 2
78 Jamolov, Javohir UZB 2100 2
79 Yakovlev, Ergis RUS 2100 2
80 Yuldasheva, Zamira UZB 2000 2
81 Abdurasulov, Abdusamad UZB 2100 2
82 Ahmadjonov, Sirojiddin UZB 2100 2
83 Ortikaliev, Iskandar UZB 2100 2
84 Boltaev, Ruslan UZB 2100 2
85 Mullaboev, Foziljon UZB 2100 2
86 Ibragimov, Parviz TJK 2100 2
87 Mohammad, Din Ahmad Rishod AFG 2100 2